Rola budownictwa drogowego obecnie jest bardzo znacząca. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej nowych dróg, które umożliwiają pojazdom sprawne poruszanie się z punktu do punktu. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, proces budowy dróg jest stosunkowo szybki i sprawy.

Drogi dzięki temu w dobrym stanie wytrzymują długie lata, pomimo ich ciągłej eksploatacji. Do budownictwa tej kategorii zaliczają się roboty brukarskie oraz roboty drogowe. Dzięki odpowiednim działaniom związanym z budową dróg, następuje rozwój promocyjny różnych regionów Polski i świata.

Rola masy asfaltowej w budownictwie drogowym

Masa asfaltowa pełni ważną rolę w budowie dróg. To dzięki niej można szybko i skutecznie zredukować wszelkie ubytki, które pojawiają się na drodze w wyniku eksploatacji. Na pewno masa asfaltowa charakteryzuje się dużą trwałością jak i również łatwością związaną z jej nakładaniem na powierzchnie. Masa asfaltowa może być używana na przykład na niewielkie powierzchnie, w celu łatania drobnych uszkodzeń. Natomiast używa się również jej w przypadku dużych ubytków, które znacząco utrudniają poruszanie się samochodów i pojazdów. W zależności tak naprawdę od rodzaju ubytku stosuje się inną ilość warstw. Niewielkie ubytki, które mają głębokość około 5 centymetrów, wymagają położenia jednej warstwy masy asfaltowej.

Natomiast większe ubytki o głębokości sięgającej około 15-20 centymetrów, wymagają położenia już kilku warstw masy asfaltowej. Ten materiał zapewnia dobrą szczelność. Masa asfaltowa służy do wypełniania przestrzeni wokół płyt oraz wokół kanałów. Sprawdza się ona również bardzo dobrze w przypadku przepustów kablowych oraz również w przypadku tak zwanej ,,dylatacji”. Dzięki niej profiluje się nawierzchnie. Masa asfaltowa jest stosowana na nawierzchniach, ,,na zimno”, jest ona zawsze pakowana w wygodne worki. Szybki czas schnięcia masy asfaltowej pozwala na wykonywanie następnych prac budowlanych.

Masa bitumiczna

Masa bitumiczna stosowana jest po to, aby mogła ona zabezpieczyć materiały i budowaną drogę. Masy bitumiczne są to innymi słowy preparaty rozpuszczalnikowe lub bezrozpuszczalnikowe. Z całą pewnością masy te mogą zastąpić membrany, folie oraz także papy, które zabezpieczały przed wilgocią. Roztwory asfaltowe są to charakterystyczne masy bitumiczne, które stosuje się do gruntowania podłoża. Warto wiedzieć, iż w ciepłym sezonie, czyli wiosennym i letnim, używane są emulsje anionowe, ponieważ mają one bardzo długi czas wiązania materiałów.

Z kolei emulsje asfaltowe kationowe stosowane są w okresie chłodniejszym, czyli podczas jesieni i zimy. Tego typu emulsje są z reguły szybkoschnące oraz co jest również ważne, szybkowiążące. Tego rodzaju emulsje są niezwykle odporne na niskie temperatury i na wilgotność. Kolejną emulsją są emulsje lateksowe, które są niezwykle odporne na wodę i wilgoć a także i na działanie kwasów. Charakteryzuje je fakt, że mają one stosunkowo długi czas schnięcia i wiązania materiałów.