Twoje ubrania zaczęły nieprzyjemnie pachnieć i nawet częste pranie nie pomaga? Co może być przyczyną takiego problemu? W jaki sposób się go pozbyć? Gdzie szukać przyczyn? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek oraz istotnych informacji na ten temat.

Nieprzyjemny zapach ubrań to bardzo częsty problem. Nawet świeżo uprane ubranie może wydzielać nieprzyjemny, stęchły zapach. Przyczyn jest kilka i nie zawsze powodem jest nieodpowiednie wypranie ciuchów. Bardzo często jest to wina nieodpowiednio wyczyszczonej pralki czy niewłaściwego suszenia ubrań. Warto zwrócić na to szczególną uwagę i zapobiegać powstawaniu takich sytuacji.

Co powoduje, że ubrania zaczynają nieprzyjemnie pachnieć? Zazwyczaj wynika to ze zbyt dużej wilgoci, która powoduje rozwijanie się bakterii na powierzchni tkaniny. Dlatego tak ważne jest właściwe suszenie oraz układanie ubrań w szafie. Ubrania powinny być suszone w dobrze wentylowanych miejscach. Błędem jest umieszczanie wilgotnych ciuchów w szafie. Ciepło oraz nadmierna wilgoć prowadzi do rozwijania się bakterii, a te z kolei powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Wejdź na stronę General Fresh i dowiedz się więcej o środkach czystości

odświeżacz powietrza

Gdzie szukać przyczyn?

Przyczyn powstawania nieprzyjemnego zapachu ubrań może być kilka. Jedną z nich jest używanie niewłaściwych detergentów oraz płynów czyszczących. Mogą one być za słabe lub za mocne. Poza tym liczy się sposób stosowania poszczególnych środków czyszczących. W zależności od ilości ubrań w pralce powinniśmy użyć właściwą ilość płynu czy proszku. Informacja taka zazwyczaj widnieje na etykiecie produktu. Nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do zanieczyszczenia pralki, a to z kolei do niedokładnego czyszczenia ubrań.

Zanieczyszczona pralka to kolejny powód, że nasze ubrania mogą nieprzyjemnie pachnieć. Niestety bardzo często zapominamy o regularnym czyszczeniu filtra czy wnętrza pralki. Zalegające resztki proszku czy płynu mogą sprawiać, że w pralce pojawia się nieprzyjemny zapach, a to przekłada się na zapach ubrań. Warto regularnie pozbywać się zanieczyszczeń z pralki. To z pewnością poprawi jakość i wygląd twoich ubrań.

Jedną z przyczyn może być również niewłaściwe suszenie ubrań. Często wynika to z nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Ubrania powinny być suszone w przewiewnych i suchych miejscach. Najlepiej jeśli mamy możliwość suszenia ubrań na zewnątrz. Należy również unikać wrzucania wilgotnych czy mokrych ciuchów do kosza z brudnymi rzeczami. To również może doprowadzić do powstawania zapachu stęchlizny.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu

Jeśli zapach stęchlizny nie jest zbyt intensywny pomóc może przeprasowanie ubrania gorącym żelazkiem. Niekiedy takie rozwiązanie okazuje się skuteczne. Pamiętajmy jednak, że po przeprasowaniu ciuchów powinniśmy odczekać kilka minut, by całkowicie ostygły. Dopiero wtedy możemy umieścić je w szafie.

Innym sposobem jest włożenie poszczególnych ubrań do zamrażarki na kilka godzin. W ten sposób bakterie zostaną zamrożone i nieprzyjemny zapach zniknie. Oczywiście przed włożeniem ubrania do zamrażarki powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć wkładając je do plastikowych torebek.