W dzisiejszych czas wielu ludzi bardzo wysoko ceni sobie praktyczność. Kupując przedmiot lub narzędzie do domu, ma ono za zadanie nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję, ale oczywiście musi być również przydatne w innych sytuacjach.

Do takich sytuacji możemy również zaliczyć kominek, aby był zarazem źródłem ogrzewania oraz ozdobą w domu. Dodatkowo domy z kominkiem dają poczucie przytulności, ocieplają atmosferę domową, wokół, której skupia się cała rodzina, a przy okazji służą do ogrzewania domu.

Kominek, jako źródło ogrzewania

Kominek oprócz pełnienia funkcji klimatycznej oraz ozdobnej domu, często odpowiada za centralne ogrzewanie. Oczywiście, aby w całym domu było wystarczająco ciepło, można zamontować nowoczesne kominki z płaszczem wodnym, dzięki czemu może ogrzać cały. Podłączenie kominka do centralnego ogrzewania daje nam źródło ciepła, nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale również w każdym pokoju. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kominki staję się coraz bardziej przydatne, a nie stanowią jedynie element dekoracyjny domu.

Oferty kominków, mebli warsztatowych i innego asortymentu znajduje się na stronie http://www.szalonymax.pl/ – sklep internetowy

Kolejnym atutem kominka w dzisiejszych czasach jest ich ekologia. Montując kominek z płaszczem wodnym, eliminujemy przy tym większa ilość spalonego drewna, które jest znacznie mniej szkodliwy od produktów spalonego węgla czy gazu.

Jakie drewno na opał jest najodpowiedniejsze? 

Najlepszym i najbardziej kalorycznym drewnem, jest drewno z drzew liściastych na przykład: brzoza, dąb, buk, jasion lub drzewa owocowe. Mają najwyższą wartość opałową, ale również długo się palą oraz wytwarzają najwięcej ciepła. Dodatkowo powstaje z niego mała ilość popiołu, a także nie zawierają substancji smolistych, które brudzą szybę w kominku. Drewno z drzew iglastych jest dużo gorsze, ponieważ w czasie palenia strzelają gradem iskier oraz zwierają dużo żywicy, a to powoduje szybsze zanieczyszczenie paleniska i kominka.

Tradycyjny kominek, a nowoczesny

Nastały czasy, w których odchodzi się już od obudowy wkładu charakterystycznym kamieniami czy belką. Nowoczesne kominki coraz częściej produkuje się minimalistycznie – bardziej prostokątne niż kwadratowe, które po prostu z praktycznego widoku, zajmują mniej miejsca. Również mamy możliwość zamontowania dwustronnego kominka, który widać zarówno w jednym pokoju, jak i po drugiej stronie kolejnego pokoju.

Coraz częściej ludzie zafascynowani są kominkami narożnymi, których efekt jest zdumiewający. Kolejnym plusem nowoczesnego kominka jest jego montaż. Nawet w najbardziej nowoczesnym domu kominek możemy zamontować nie tylko w ścianie, ale również na filarze, a to sprawia dodatkowo lepszy oraz perfekcyjny wygląd mieszkania.

Budując kominek, trzeba pamiętać o przeprowadzeniu przewodów rozprowadzających ciepło po innych pomieszczeniach. Można wykonać instalację na samym parterze albo również na piętrze domu. W takim przypadku łatwiej jest zamontować specjalną turbinę, która rozprowadza ciepło po całym domu.

Takie rozwiązanie jest doskonałe w zimie, ponieważ można grzać samym kominkiem w chłodniejsze dni. Jeżeli chodzi o kominki z płaszczem wodnym, posiadają one dodatkową funkcję grzania wody, co w niektórych domach jest bardzo przydatne.