Jak odpowiednio dobrać buty do biegania?

Obuwie do biegania należy do grona przemysłu obuwniczego, który wykonany musi być z jak najwyższej jakości materiałów oraz cechować się wysokim komfortem użytkowania.

Także przyszły użytkownik butów do biegania powinien zdawać sobie z tego sprawę i nie decydować się na wybór podrabianych, nieoryginalnych butów tylko dlatego, iż charakteryzują się one niższą ceną.

Po pierwsze ich jakość wykonania jest zdecydowanie niższa, co przełoży się na szybsze zniszczenie, a co za tym idzie wymianę na kolejny model, ale po drugie i najważniejsze ich właściwości będą całkowicie inne niż właściwości marek, które zajmują się przemysłem obuwniczym od wielu lat. Im gorsze właściwości oraz materiały z których są zrobione, tym gorsze oddziaływanie na stopę użytkownika – co przełożyć się może na potencjalną kontuzję lub uszkodzenia stopy, które objawią się dopiero za parę lat.

Stopa podczas biegania musi być jak najbardziej dopasowana do buta, w tym wypadku spełnionych również być musi o wiele więcej gwarancji, niż w przypadku zakupu obuwia codziennego, bowiem bieganie jest sportem kontuzjogennym oraz wyniszczającym nasze stopy i kolana w przypadku nieodpowiedniego, pozbawionego amortyzacji obuwia sportowego.

Toteż zakup powinien być uprzednio dokładnie przemyślany oraz określony wobec indywidualnych preferencji użytkownika, między innymi wobec tego na jakiej powierzchni biega ona najczęściej – czy jest to twardy asfalt, czy ścieżka w parku – oraz z jaką intensywnością. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, dopiero wtedy powinno podejść się do mierzenia wybranych modeli, jednak postępowanie będzie takie samo w przypadku butów damskich jak i męskich.

Obuwie sportowe – czy istnieje różnica między butami damskimi, a męskimi?

Jak można zauważyć powyżej, wybór obuwia sportowego powinien być uprzedzony odpowiednim reasarchem oraz właściwościami charakteryzującymi model biegania klienta. Jednakże co w przypadku różnic między obuwiem damskim, a męskim czy w ogóle można zauważyć jakiekolwiek rozbieżności między tymi rodzajami? Sportowe buty męskie i damskie różni się głównie tylko rozmiarami i popularnością wyboru danego numeru. Jednak jeśli przyjrzeć się głębiej można zauważyć, iż męskie buty są odrobinę szersze w przypadku posiadania takiego samego rozmiaru jak kobiece – spowodowane jest to tym, iż męska stopa biologicznie jest nieco szersza od kobiecej. Kobiece buty są natomiast węższe, jednak różnic w wykonaniu oraz właściwościach butów kobiecych i damskich nie jesteśmy w stanie zauważyć. Często więc obuwie zróżnicowane pod względem płci można rozróżnić wyłącznie dzięki określonemu – bardziej męskiemu lub kobiecemu – designowi. Przy wyborze obuwia sportowego ważnym czynnikiem podczas wyboru powinno być również określenie w jakich warunkach użytkownik będzie z nich korzystał – czy będzie to pora letnia, zimowa czy może całoroczna.

Optymalnie dobrany but sportowy jako zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa użytkowania

Dobór odpowiedniego buta do indywidualnych preferencji klienta, jego poziomu biegania oraz formy przyczyni się do zapewnienia ryzyka kontuzji podczas biegania, dzięki dobrej amortyzacji stopy podczas ruchu, a także podwyższą komfort użytkowania podczas treningu, co przejawi się w tym, iż stopa nie będzie się pociła i charakteryzować się poprzez to będzie większą stabilnością w bucie. Optymalny wybór będzie z pewnością droższy od zakupu buta nieoryginalnego, ale korzyści jakie uzyskamy z czasem zdecydowanie przewyższą jego cenę.

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Jeżeli zaczynamy przygodę z bieganiem to dobór odpowiednich butów może być kluczowy – oczywiście wszystko w granicach rozsądku 🙂

Dodaj komentarz